Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A 70 kg man leaps vertically into the air from a crouching position. To take the leap the man pushes the ground with a constant force F to raise himself. The center of gravity rises by 0.5 m before he leaps. After the leap the c.g. rises by another 1m. the maximum power delivered by the muscles is (Take g=10 ms–2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

6.26 × 103 watts at the start

b

6.26 × 103 Watts at take off

c

6.26 × 104 Watts at the start

d

6.26 × 104 Watts at take off

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Mass of man m = 70kg

Man pushes the ground with force F to take the leap and his center of gravity rises by 1m after the leap.

Law of conservation of energy is applied .

Kinetic energy initially = potential energy finally

12mv2=mgh v=2gh

h=1v=2×10×1=20m/s

The maximum power delivered by the muscles

P=2×mg×v=2×70×10×20

P=6.26×103 Watts at take off.

Hence the correct answer is 6.26×103Watts at take off.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring