Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A 8000 kg engine pulls a train of 5 wagons, each of 2000 kg, along a horizontal track. If the engine exerts a force of 40000 N and the track offers a friction force of 5000 N, then calculate: (a) the net accelerating force and (b) the acceleration of the train.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 1.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Force exerted by the engine F = 40000N

frictional force f = 5000N

(a) Applying Newton's second law on the system, 

∑Fnet ​= ma

Question Image

From figure,   [Fig. 1]

Fnet​ = F− f

     =40000−5000

     =35000 N

Hence the net accelerating force is 35000 N

(b) According to Newton's 2nd law, we can write:

But Fnet ​= (Total mass) × (Acceleration)  [Fig 2]

35000 = (M+5m).a

where 5m is the mass of the 5 wagons attached to the train  and M is the mass of the train.

mass of each wagon is 2000 kg that is  m=2000kg.

a = 35000 ​/ (M+5m)

a = 35000 N​ / (8000kg+(5×2000kg))=1.944 m/s2

Therefore the acceleration of the train is 1.944 m/s2


 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A 8000 kg engine pulls a train of 5 wagons, each of 2000 kg, along a horizontal track. If the engine exerts a force of 40000 N and the track offers a friction force of 5000 N, then calculate: (a) the net accelerating force and (b) the acceleration of the train.