Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

82.1L container connected with mano meter contains mixture of CS2andH2S gases and just the required amount of O2 is added to form to CO2,SO2 and H2O(g) at 227°C.  Final condition of manometer is shown. If moles of  SO2 gas produced is 0.7. Select the correct statement

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Moles of  CS2  taken 0.2

b

Moles of  H2S  taken 0.3

c

Total moles of  CO2+SO2+H2O(g)=1.2

d

Moles of   H2S taken 0.2

answer is A, B, C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Pgas+PHg=Patm Pgas+304mm=760mm Pgas=760304=456 Pgas=456760atm=0.6atm

Total moles of mixture (n)  =PVRT=0.6×82.10.0821×500=1.2
Moles of  SO2=0.7
Total moles of  CO2+H2O=1.20.7=0.5
Question Image

 

  2x+y=0.7x+y=0.5

Question Image

 

 

Moles of  CS2=0.2
Moles of  H2S=0.3

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring