Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A  82.1 L container connected with manometer contains mixture of CS2 and  H2S gases and just the required amount of O2  is added to form to  CO2,SO2 and H2O(g)  at  227C. Final condition of manometer is shown. (atmospheric pressure = 760 mm Hg, assume ideal gas behavior)

Question Image

If moles of SO2 gas produced is0.7, select the correct statement(s)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

moles of CS2  originally present is  0.2

b

total pressure after combustion is  0.6 atm

c

moles of CS2  originally present is  0.3

d

moles of H2S  originally present is  0.3

answer is B, C, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Let P be the pressure of gas mixture after combustion.
 P+304=760           P=456nm=0.6 atm

Applying  PV=nRT         0.6×82.1=n×0.0821×500       n=1.2           (CO2+SO2+H2O)           CS2+3O2xmoles(say) CO2+2SO2     2H2S+3O2ymoles(say) 2H2O+2SO2        nCO2=x           nH2O=y      nSO2=2x+y       2x+y=0.7         x+y=0.5       On solving ;  x=0.2,   y=0.3

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring