Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A bag of wheat weighs 200 kg. To what height should it be raised so that its potential energy becomes 9800 J? (g = 9.8ms-2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

10m

b

7.5m

c

15 m

d

5m

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Given:
Mass of the bag, m = 200 kg
Potential energy, P.E = 9800J
Acceleration due to gravity, g = 9.8 ms-2

To find the height of the bag to be raised, we have:
Potential energy, PE = mgh
Where m is the mass of the object and h is the height of the object.
Now,

PE = mgh
h=P.Emg
h=9800200×9.8
h=5 m
Hence, the bag of wheat should be raised to a height of 5 m.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring