Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A ball is dropped from a height of 49 m. The wind is blowing horizontally. Due to wind a constant horizontal acceleration is provided to the ball. Choose the correct statement (s). (Take g=9.8 ms-2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

The time taken by the ball to reach the ground is 3.16 s

b

Path of the ball is a curved one

c

Path of the ball is a straight line

d

Actual distance travelled by the ball is more than 49 m

answer is A, C, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Distance travelled in vertical direction =49 m

  49=12×9.8×t2      t=10=3.16 s

Let horizontal acceleration be a m/s2

Distancehorizontal =x=0.5at2 Distancevertical =y=0.5×9.8t2=4.9t2

Hence, yx=constant

Both values of horizontal and vertical distances covered progress in constant proportion to each other. Hence the ball follow is straight line.

Also since there is vertical movement too, total distance travelled is more than 49 m.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring