Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A ball is dropped off a high building and strikes the ground with an impact velocity of 30 m/s. The height of the building must be ________.

Choose the correct option.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

15 m

b

45 m

c

30 m

d

20 m

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given: 
The initial velocity of the ball (u)=0.
The final velocity of the ball when it reaches the ground is (v)=30m/s
Acceleration, a= Gravitational acceleration (g)=10 m/s2
Height (h) =?
Substituting the values in the kinematical equation,   
v2−u2=2ah
∴ 302−02=2×10×h            
⇒h=45 m

Therefore, the height of the building must be 45 m.
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring