Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A ball is thrown at an angle 750 with the horizontal at a speed of 20 m/s towards a high wall at a distance d. If the ball strikes the wall, its horizontal velocity component reverses the direction without change in magnitude and the vertical velocity component remains same. Ball stops after hitting the ground. Match the statement of column I with the distance of the wall from the point of throw in column II.

 Column I Column II
ABall strikes the wall directlypd = 8m
BBall strikes the ground at x = 12 m from the wallqd = 10m
CBall strikes the ground at x=10 m from the wall  rd = 15m
DBall strikes the ground at x=5 m from the wallsd = 25m

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Apqr;Br;Cp;Drs

b

Ap;Bq;Cr;Ds

c

Apqr;Bp;Cq;Drs

d

Ap;Bq;Crs;Dpqr

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Range of Ball in abseuce of the wall
             R =  u2sin2θg=(20)2sin15010=20m
              When d < 20m , ball will lit the wall
           When d = 25, ball will fall 5m short of wall
           d<20m; x=20-d (in front of the wall)

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A ball is thrown at an angle 750 with the horizontal at a speed of 20 m/s towards a high wall at a distance d. If the ball strikes the wall, its horizontal velocity component reverses the direction without change in magnitude and the vertical velocity component remains same. Ball stops after hitting the ground. Match the statement of column I with the distance of the wall from the point of throw in column II. Column I Column IIABall strikes the wall directlypd = 8mBBall strikes the ground at x = 12 m from the wallqd = 10mCBall strikes the ground at x=10 m from the wall  rd = 15mDBall strikes the ground at x=5 m from the wallsd = 25m