Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A ball is thrown up and attains a maximum height of 20 m. Calculate its initial speed. (Take the value of g as 10m/s2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

19.7m/s

b

20m/s

c

25m/s

d

35m/s

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given:
Max height = 20 m
g=10m/s2
We know that when a ball is thrown in the air, its speed goes on reducing as it goes up. This happens due to the gravitation force that is opposing the upward motion of the ball. At the maximum height, the upward speed becomes zero before the ball starts falling down.
Therefore, we can say:
Final velocity, V = 0

To find: 
Initial velocity

Solution:
We can use the following kinematical equation to find the initial velocity:
v2u2=2gh

o2u2=(2)(10)(20)

u2=400

u=20ms1

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring