Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A ball is thrown vertically upwards with a velocity of 20m/sec from the top of multistorey building. The height of the point from where the ball is thrown is 25.0 m from the ground.
a) How high will the ball rise ? and
b) How long will it be in air before the ball hit’s the ground ? Take g = 10ms-2.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 a) u=20ms1,g=10ms2

from the surface of projection,
hmax=u22g=(20)22(10)=20×2020=20m

From the ground,

Hmax=20+25=45 m
b) h = 25m, u = 20ms-1, g = 10m
h=ut+12gt225=20t+1210t225=20t+5t25t220t25=0t24t5=0t25t+t5=0t(t5)+1(t5)=0(t+1)(t5)=0t=1, 5 sec t=5 sec

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring