Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A ball of mass 2 kg thrown from a tall building with velocity v=(20m/s)i^+(24m/s)j^ at time t = 0 s. Change in the potential energy (in kJ) of the ball after t = 8 s is (The ball is assumed to be in air during its motion between 0 s and 8 s, i^ is along the horizontal and j^ is along the vertical direction, is ______ – x × 10–2 (g = 10m/s2) then the value of x is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 256.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given,

mass of the ball is m = 2kg

velocity = v=(20m/s)i^+(24m/s)j^

P=KE=12(u2-v2)

v=u+at

v=(20i^+24j^)-10j^×8

v=20i^+56j^

In accordance with the conservation of energy principle.
Potential energy change equals the change in kinetic energy.

12mu2-12mv2 =12m(u.u)-(vv) =12(2)(20i^+24j^)(20i^+24j^)-{(20i^-56j^)(20i^-56j^) =(20×20+24×24)(20×20+56×56) =-2.56kJ

Hence the correct answer is 256.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring