Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A ball of mass m with a charge q can rotate in a vertical plane at the end of a string of length l = 3.6 m in a uniform electrostatic field whose lines of force are directed upwards. What horizontal velocity, in ms-1, must be imparted to the ball in the upper position so that the tension in the string in the lower position of the ball is 15 times than the weight of the ball? Given E=6mg5qandg=10ms2

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 24.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

The Corresponding situation is shown in figure

Question Image

Here by using work energy theorem between position B and A we have 

12mu2+2mgl2qEl=12mv2...............(1)

At position A we have T-qE=mv2l+mg

Since T = 15mg

qEl=mv214mgl      {atthelowestpoint,T=15mg}

From equation (1), we have qEl+14mgl=mu2+4mgl4qEl

u2=5qEm+10mgm

u=5qEm+10gl

u=5lm(qE+2mg)

u=5lm(6mg5+2mg)=5lm(16mg5)

u=4gl=4(10)(3.6)=(4)(6)=24ms1

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A ball of mass m with a charge q can rotate in a vertical plane at the end of a string of length l = 3.6 m in a uniform electrostatic field whose lines of force are directed upwards. What horizontal velocity, in ms-1, must be imparted to the ball in the upper position so that the tension in the string in the lower position of the ball is 15 times than the weight of the ball? Given E=6mg5q and g=10ms−2