Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A ball thrown up vertically returns to the thrower after 6 s. Find 

(a) the velocity with which it was thrown up, 

(b) the maximum height it reaches, and 

(c) its position after 4 s.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 1.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The ball returns to the ground after 6 seconds.

Thus the time taken by the ball to reach to the maximum height (h) is 3 seconds i.e.,  t =3 s

Let the velocity with which it is thrown up be  'u'

(a). For upward motion,               

v=u+at

    0=u+(10)×3                 

u=30  m/s   

Hence the velocity with which it was thrown up is 30 m/s

(b). The maximum height reached by the ball

h=ut+12at2

h=30×3+12 (10) ×32              

h=45 m  
 

(c). After 3 second, it starts to fall down. 

Let the distance by which it fall in 1 s be 'd'

d = 0+12 at2                       where   t=1 s

d = 12×10×(1)2=5 m  

∴ Its height above the ground, h=455 = 40 m 

Hence after 4 s, the ball is at a height of 40 m above the ground.   

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring