Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A ball thrown upwards vertically reaches a height 25m in 1s. The ratio of total distance covered by the ball in time t=2s and t=4s is (use g=10m/s2 )

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1

b

3/4

c

2/3

d

4/5

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

s=ut-12gt225=u-5u=30m/s

Time of ascent = 3s.

At t = 3s the ball comes to rest and changes the direction of motion.

Distance travelled in t=2 is given by s2=30(2)-1210(2)2=40m

Maximum height = u22g=45m, and from t=3 to t=4 it traveled through a distance of 121012=5m

So the ratio of distance = 4/5

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring