Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A ball whose density is 0.4 x 103 kg/m3 falls into water from a height of 9 cm . To what depth does the ball sink?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2.25 cm

b

4.5 cm

c

9 cm

d

6 cm

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

The velocity of ball before entering the water surface:

v=2gh=2g×9

When ball enters into water, due to the upthrust of water, the velocity of ball decreases (or retarded).

 Retardation, a= Apparent weight  Mass of ball 

=V(ρσ)gVρ=ρσρg=0.410.4×g=32g

lf h be the depth up to which the ball sinks. Then

0v2=2×32g×h2g×9=3ghh=6cm

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring