Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A balloon is ascending at the rate of14m/s at a height of 98m above the ground when the food packet is dropped from the balloon. After how much time and with what velocity will the food packet reach the ground? Take g = 9.8ms-2

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

velocity=46m/s

time=12sec

b

velocity=23m/s

time=6.11 sec

c

velocity= 40m/s

time=6.11 sec

d

velocity=46m/s

time=6.11 sec

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The initial velocity of the food packet=velocity of baloon= u=-14 m/s
The negative sign indicates that the food packet was traveling against gravity initially.

Acceleration of gravity a =9.8 m/s2

Distance from the ground s =98m

let final velocity be v and time taken to reach the ground be t

By the second kinematic equation v2-u2=2as v=2as+u2 v=2(9.8)(98)+(-14)2 v=46

Now applying the first kinematic equation,

v=u+at t=v-ua =46-(-14)9.8=6.11 sec

hence the velocity is 46m/sand time t=6.11 sec

Option A is the correct answer.

 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring