Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A balloon is rising vertically upwards at a velocity of 10 ms-1. When it is at a height of 45 m from the ground, a parachutist bails out from it. After 3s he opens his parachute and decelerates at a constant rate of 5 ms-2. What was the height of the parachutist above the ground when he opened his parachute? (Take g = 10 ms-2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

45m

b

60

c

30m

d

15m

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

When the parachutist bails out, he shares the velocity of the balloon and has an upward velocity of 10 ms-1, i.e. u= +10 ms-1
Also g = -10 ms-2 (acting downwards). The displacement in t = 3s is given by:

s=ut + 12gt2  =10×3+12×-10×32  = -15 m

Since the displacement is negative, it is directed downwards. So the height from the ground when he opened his parachute = 45 - 15 = 30 m.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring