Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A balloon starts from rest and moves vertically upwards with a uniform acceleration  g8ms2 A stone falls from the balloon after 8s from the start. Find the time taken by the stone to reach the ground  (g=9.8ms2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

4s

b

3s

c

2s

d

6s

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Step-1: To find the distance of the stone above the ground about which it begins to fall from the balloon. 
S=ut+12at2
Here, s=h, u=0, a=g/8
h=12(g8)82=4g
Step-2: The velocity of the balloon at this height can be obtained from
v= u+at
V=0+(g8)8=g
This becomes the intital velocity  (u') of the stone as the stone falls from the balloon at the height h.  u'=g
Step-3: For the total motion of the stone  h=12gt2u't
Here, h=4g,  u'=g,t= time of travel of stone.
4g=gt12gt2
t22t8=0
Solving for ‘t’ we get t = 4 and -2s. Ignoring negative Value of time, t = 4 s 
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring