Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A balloon was moving upwards with a uniform velocity of 10 m/s. An object of finite mass is dropped from the balloon when it was at a height of 75 m from the ground level. The height of the balloon from the ground, when object strikes the ground, was around

(Take, the value of g=10 m/s2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

300 m

b

200 m

c

125 m

d

250 m

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given, initial speed of balloon, ub=10 ms1 

Initial height of balloon from ground, h = 75m

initial speed of object, ua=10 ms1

Let the time taken by object to reach ground be t.

Ash=ut+12gt2

For object a,

75=10t+12X10Xt2t22t15=0t25t+3t15=0t(t5)+3(t5)=05,3t=5s(tve)Also  ub=st

Where s is distance covered by balloon and t is time taken by object to reach ground

finalheight,hf=h+s=h+ubXt=75+10X5=75+50=125m 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring