Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A bar magnet has coercivity 4 x 103 Am-1. It is desired to demagnetise it by inserting it inside a solenoid 12 cm long and having 60 turns. The current that should be sent through the solenoid is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

4 A

b

6 A

c

8 A

d

2 A

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The bar magnet coercivity is 4 x 103 Am-1 i.e., it requires a magnetic intensity H = 4 x 103 Am-1 to get demagnetized. Let i be the current carried by solenoid having n number of turns per metre length, then by definition H = ni. Here H=4 x 103 Am-1

n=Nl=600.12=500 turns metre-1

i=Hn=4 x 103500=8.0 A

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring