Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A batsman deflects a ball by an angle of 45° without changing its initial speed which equal to 54 km/h. What is the impulse imparted to the ball? (Mass of  the ball is 0.15 kg).

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

4 kg-m/s

b

3 kg-m/s

c

2 kg-m/s

d

5 kg-m/s

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Mass of the ball m = 0.15 kg

Velocity of the ball = 54 km/h

=54×518m/s                (1  kmh=518m/s)

= 15 m/s

Let the ball be incident along path PO. Batsman deflects the ball by an angle of 45° along both OQ.

Question Image

PON=NOQ=4502=22.50

The horizontal component of velocity usinθ remains unchanged while vertical component of velocity is just reversed.

Impulse imparted to the ball

= change in linear momentum of the ball

=mucosθ(mucosθ)

=2mucosθ

=2×0.15×15×cos22.50

=4.5×09239  kgm/s=4.16  kgm/s

 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring