Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A battery of emf 1.4V and internal resistance 2Ω is connected to a resistance of 100Ω resistance through an ammeter. The resistance of ammeter is 4/3Ω. A voltmeter has also been connected to find the potential difference across the resistor. The ammeter reads 0.02A. What is the resistance of voltmeter.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

300 Ω

b

100 Ω

c

150 Ω

d

200 Ω

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Here we consider that R be the resistance of voltmeter and the voltmeter is connected in parallel with 100Ω resistance.

The effective resistance with voltmeter will be R'=100R/(100+R)

Total resistance of the circuit is given as RT=2+43+100R(100+R)RT=103+100R(100+R)=1000+310R3(100+R)

Current in the circuit is given as i=1.4{1000+310R3(100+R)}0.02=(1.4){3(100+R)}1000+310RR=200Ω

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring