Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A beam of light consisting of two wavelengths 7000A0  and 5500A0  is used to obtain interference pattern in Young's double slit experiment. The distance between the slits is 2.5 mm and the distance between the place of slits and the screen is 150 cm. The least distance from the central fringe, where the bright fringes due to both the wavelengths coincide, is n×105m . The value of n is ______.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 462.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let  n17000A0 coincides with n2 maxima of  5500A0
Therefore  n1β1=n2β2
or  n1n2λ2λ1=55007000=1114
therefore 11th maxima of 7000A0 will coincide with 14th maximum of  5500A0
To find the least distance of this 
 y=n1β1
or  y=n1λ1Dd=11×7000×1010×150×1022.5×103=11×7×52.5×105m
or  y=462×105m
therefore n = 462

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring