Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A beam of light has three wavelengths 4000A°,5000A°  and  6000A° with a total intensity of   3×103Wm2  equally distributed amongst the three wavelengths. The beam fall normally on an area   2cm2  of clean metallic surface of work function 2.4 eV. If quantum yield of photoemission is 1%, then the saturation photocurrent is x×109A  . Find x (Take hc=12400 eV. A°  )

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 1.4.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

λth=124002.4=5167A0 4000A°   and  5000A° only are energetically capable. i=(I1A1λ1hc+I2A2λ2hc)eη   =1×103×2×104(λ1+λ2)hc×e×102 =2×107×900012400×102=1.45×109A

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring