Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A beam of protons with speed 4×105 ms1  enters a uniform magnetic field of 0.3 T at an angle of 600 to the magnetic field. The pitch of the resulting helical path of protons is close to (Take, mass of the proton  =1.67×1027kg and charge of the proton =1.6×1019C  )

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2 cm

b

4 cm

c

5 cm

d

12 cm

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Pitch of helical path =2πmBqvcosθ=2×3.14×1.67×1027×4×105×cos6001.6×1019(0.3)       
 = 0.04 m = 4 cm

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A beam of protons with speed 4×105 ms−1  enters a uniform magnetic field of 0.3 T at an angle of 600 to the magnetic field. The pitch of the resulting helical path of protons is close to (Take, mass of the proton  =1.67×10−27kg and charge of the proton =1.6×10−19C  )