Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A block A of mass 4 kg is placed on another block of mass 5 kg and the block B rests on a smooth horizontal table. For sliding block A on B, a horizontal force of 12 N is required to be applied on it. How much maximum force can be applied on B so that both A and B move together ? Also find out acceleration produced by this force.

Q1. Figure 1 shows two masses; m1 = 4.0 kg and m2 = 6.0 kg which are  connected by a massless rope passing over a massless and fr

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

24 N

b

27 N

c

28 N

d

30 N

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

As 12N force is needed to slide the block A over B, so limiting friction on block A =12N .

The acceleration provided to block A by this frictional force,

a=124 =3 m/s2

Now force required to move block together with block A ,

F=(4+5)×a=9×3   =27 N .

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring