Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A block moving horizontally on a smooth surface with a speed of 40 m/s splits into two parts with masses in the ratio of 1 2: . If the smaller part moves at 60 m/s in the same direction, then the fractional change in kinetic energy is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1/4

b

1/3

c

1/8

d

2/3

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Let a block of mass M splits into two masses m1 and m2 in ratio 1 : 2.

Then, mass of smaller part, m1=M1+2=M3

Mass of bigger part, m2 = 2M/3

Given, speed of mass M, v = 40 m/s

Speed of mass m1, v1 = 60 m/s

Let speed of mass m2, v2 = v

Using conservation of linear momentum,

pi=pfMv=m1v1+m2v2M×40=M3×60+2M3×v⇒=30m/s

 The fractional change in kinetic energy,

ΔKK=KfKiKi=KfKi1        =12m1v12+12m2v2212Mv21        =12M3×(60)2+2M3×(30)212M×(40)21=981=18

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring