Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A block of mass 2.5 kg is kept on a rough horizontal surface. It is found that the block does not slide if a horizontal force less than 15 N is applied to it. Also it is found that it takes 5 seconds to slide through the first 10 m if a horizontal force of 15 N is applied and the block is gently pushed to start the motion. Taking g=10.0m/s2 , calculate the coefficient of kinetic friction between the block and the surface.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.45

b

0.32

c

0.52

d

0.8

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 From s=ut+12at2

10=0+12×a(5)2,a=2025=0.8ms2

 Using Newton s 2nd law Fμkmg=ma

μk=Fmamg=152.5×0.82.5×10=1325=0.52

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring