Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A block of mass 5 kg rests on a horizontal floor. When a constant horizontal force is applied on the block for a time interval 5 s, the block slides on the floor a distance 5 m under the action of the force and after the removal of the force, it further slides a distance 1 m before coming to a stop. Acceleration due to gravity is 10 m/s2.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Magnitude of the applied force is 12 N.

b

The maximum speed acquired by the block is 2 m/s.

c

The block continues to move for 1 s after the removal of the force.

d

Coefficient of friction between the block and the floor is 0.2.

answer is A, B, C, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

5 = 0.5(a X 52)   a = 0.4 m/s2 v at t = 5 sec is 2 m/s.
When particle stop in 1 m  µg = v2/2s = 2    µ = 0.2
Friction = µmg = 10 N

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring