Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A block of  mass 5kg is (i) pushed in case (A) and (ii) pulled in case (B), by a force F=20N, making and angle of 300 with the horizontal, as shown in the figure. The coefficient of friction between the block, the floor is μ=0.2. The difference between the acceleration of the block, in case (B) and case (A) will be (Take, g=10ms2 )

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

3.2 ms2

b

0.4 ms2

c

0.8 ms2

d

ms2

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Case: 1

N=mg+Fsin30°=(5×10)+20×12=60 N

 Force of friction, f=μN=0.2×60=12 N  [μ=0.2]

Fnet =ma1=Fcos30°-f

 a1=103125=1ms2

Case  2 :

Fnet =Fcos30°-μmg-Fsin30°

a2=Fnetm=Fcos30°-μmg-Fsin30°m

 a2=1.8ms2

So, difference =a2a1=1.81=0.8ms2

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring