Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A block of mass M= 1 kg resting on a smooth horizontal surface is connected to a horizontal light spring of spring constant K = 6 N/m whose other end is fixed to a vertical wall. Another block of mass m= 0.5 kg is placed over the block M. If the coefficient of friction between the two block is  μ=0.4,find the maximum KE  ( in J) that the system can have for simple harmonic oscillations under the action of the spring.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 3.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

μN=mω2A             Amax=μNmω2=(0.4)m.gmω2                  =(0.4)(10)(6/1.5)                   (ω2=LM+m)                   =1mMaximum     KE=12KA2=3J

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring