Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A block of mass  M=2kg with a semicircular track of radius R=1.1m  rests on a horizontal frictionless surface. A uniform cylinder of radius  r=10cm and mass m=1.0kg  is released from rest from the top point A . The cylinder slips on the semicircular frictionless track. The speed of the block when the cylinder reaches the bottom of the track at B is  (g=10m/s2)

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

103m/s

b

52m/s

c

43m/s

d

10m/s

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let speed of block is v. Then from conservation of linear momentum in horizontal direction velocity of cylinder will by 2v in opposite direction  (as  m=M2)
Now from conservation of mechanical energy we have
 mgh=12Mv2+12m(2v)2
Here  h=Rr=1.0m
Substituting the values, we get,
(1)(10)(1)=12(2)(v2)+12(1)(4v2) or  3v2=10  v=103m/s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring