Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A block of mass 1 kg moves 2 m towards a spring of force constant 10 N/m and then comes in contact with it . The spring is massless and unstretched. The coefficient of friction between block and surface is 0.30. After compressing the spring, block does not return back: (g=10 m/s)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

the maximum value of speed of block for which it is possible is 3.8 m/s

b

statement in option (3) is wrong

c

the maximum value of speed of block for which it is possible is 4.2 m/s

d

if Ei and Ef are initial and final mechanical energy, which is sum of kinetic energy and potential energy, then work done by friction on a system is Ei-Ef

answer is A, C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The spring is compressed by x

Block will not return if μmgKx

So, xmax=μmgK=0.311010=0.30 m

work done against friction =Ei-Ef

μmgx+2=12mv02-12Kx2 0.31100.3+2=121v02-12100.32

on solving, v0=3.8 m/sec

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring