Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A block sliding along a horizontal frictionless surface with a velocity of 2 m s-1 comes to the bottom of a frictionless inclined plane making an angle of 30° with the horizontal and comes to a stop after ascending the inclined plane as indicated. If g = 10 m s-2, the value of ‘h’ is

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

5 m

b

10 m

c

0.2 m

d

2 m

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given an initial velocity of 2 m/s, a g-force of 10 m/s2, and the θ=30°. Final velocity v = 0m/s because the block comes to a stop

The component along the block's motion direction is

gsin30°=g2

by the equation of motion,

v2-u2=2as

a=gsinθ=g2

22-02=2gs2

4=gs

s=hsinθ

4=ghsinθ

sin30=12

h=42g = 0.2m

Hence the correct answer is 0.2m.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring