Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A block A of mass M = 2kg is connected to another block B of mass 1kg with a string and a spring of force constant k = 600 N/m as shown in the figure. Initially spring is compressed to 10 cm and whole system is moving on a smooth surface with a velocity v = 1 m/s . At any time thread is burnt, the velocity of block A, when B is having maximum velocity w.r.t. ground, is:

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0

b

1 m/s

c

1.5 m/s

d

3 m/s

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

2vA+1vB=3×1vB=3-2vB

vB maxdvBdt=0  kx=0

12×600×0.12+12×3×12

=12×2vA2+12×1vB2

9=2vA2+vB2

9=2vA2+3-2vA2

0=6vA2-12vA

vA=2, 0

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring