Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A boat running downstream covers a distance of 16 km in 2 hours while for covering the same distance upstream it takes 4 hours. What is the speed of the boat in still water?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

8 km/h

b

10 km/h

c

4 km/h

d

6 km/h

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Boat in downstream covers a distance of 16 km in 2 hours 

It covers distance of 16km upstream in 4 hours. 

So, rate of downstream =162kmph=8kmph

Also, rate of upstream  =164kmph=4kmph

Thus, speed in the still water can be given as,

=12(8+4) kmph =6 kmph

Hence, option (B) is correct.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring