Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A boat running upstream takes 8 hours 48 minutes to cover a certain distance, while it takes 4 hours to cover the same distance running down stream. The ratio between the speed of the boat and speed of the water current respectively  

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

8:3

b

3:2

c

2:1

d

None of these

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let speed of boat in still water=xkmph

Speed of stream=ykmph

The given information is represent as a table below

UpstreamDownstreamDistanceddSpeedx-yx+yTime8hrs48mins.(845hrs)4hrs

distance=Time×Speed

up stream

d=845(xy)

d=445(xy)

Down stream

d=4(x+y)

445(xy)=4(x+y)

44(xy)=20(x+y)

44x44y=20x+20y

44x20x=20y+44y

24x=64y

xy=6424

xy=83

The ratio of boat speed to the current is8:3  

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring