Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A body A, of mass m = 0.1kg has an initial velocity of 3i^ ms1. It collides elastically with another body, B of the same mass which an initial velocity of 5j^ms1. After collision, A moves with a velocity v=4(i^+j^). The energy of B after collision is written as x10J. The value of x is ________.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 1.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Initial momentum: p1=m3i^+m5j^

final momentum p2=m 4i^+j^+mv wherevis the velocity of the  second body after collision

By applying the conservation of linear momentum m3i^+m5j^=m 4i^+j^+mv

v=-i^+j^

kinetic energy= 120.12=0.1 J=x10=110 so x=1

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring