Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A body is thrown up with a velocity  100ms1. It travels 5m in the last second of its journey. If the same body is thrown up with a velocity  200ms1 , how much distance (in meter) will it travel in the last second  (g=10ms2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 5.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Snth=4+a2(2n1)

u=100ms1,a=10ms2  and  s=5 m

5=1005(2n1)  gives  n=10 s  

Body when thrown up with velocity   200 ms1 will take 20s to reach the highest point. Distance travelled in 20th second is  2005(200×21)=5m  in the last second of upward  journey, the bodies will travel same distance.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring