Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A body is 11.34 km below sea level. To confirm this depth, a research team sends down a sonar signal. How long will it take to hear the echo from the body? ( Consider the speed of sound in the sea as 1620 m/s)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

21 s

b

7 s

c

14 s

d

3.5 s

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

If we shout or clap close to a suitable reflecting object, such as a tall building or a mountain, we will hear the same sound again a short time later. This sound we hear is known as an echo.

Echoes are caused by the phenomenon of sound wave reflection.

Given,
Depth =11.34 km=11340 m
Speed of sound in water =1620 m/s
Total distance covered by the Sound wave to return =2× depth 
2×11340 m=22680 m

We know,  Speed=DistanceTime
 Time =226801620=14 s

Therefore, 14 s is the correct response.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring