Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A body moving with a uniform acceleration travels 4 m in the 3rd second and 12 m in the  5th second. The distance travelled by the body in the next five seconds is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

140 m

b

120 m

c

20 m

d

60 m

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Distance travelled in 3rd second
S3 = 4m
Distance travelled in 5th second
s5=12m4=u+312a4=u+52a
8=2u+5a(1)12=u+512a24=2u+9a(2)
24=2u+9a8=2u+5a-   -    -16        =4a
From (1) and (2)
a=164a=4ms2
Substitute a value in eq (1)
8=2u+5×48=2u+202u=2082u=12u=6ms1
Distance travelled by the body in 5 s is
s1=ut+12at2s1=6×5+12×4×52s1=30+2×25s1=20m
Distance travelled by the body in 10 s is

s2=-6×10+12×4×102 s2=-60+2×100 s2=-60+200 s2=140 m

Distance travelled by the body in next 5 s is
 s=s2s1s=14020s=120m

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring