Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A body of 200g begins to fall from a height where its potential energy is 80 J. Its velocity at a point where kinetic and potential energies are equal is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

108m/s

b

4 m/s

c

400 m/s

d

20 m/s

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Maa of the body is 200 g, or 0.2 kg.
The total energy of the system is determined by the conservation of energy, which states that the sum of the system's potential and kinetic energy is constant at all times.

KE+PE=80J KE=40J

When a body's kinetic energy and potential energy are equal, let's say its velocity is v.

12mv2=40 12×0.2×v2=40 v2=400 v=20m/s

Hence the correct answer is 20m/s.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring