Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A body of mass 1 kg falls freely from a height of 100 m on a platform of mass 3 kg which is mounted on a spring having spring constant k = 1.25 × 106 N/m. The body sticks to the platform and the spring’s maximum compression is found to be x. Given that g = 10 ms–2, the value of x will be close to ______ cm

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 4.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The body will momentarily come to rest when the spring has fully compressed, which will happen at that point.
In other words, the spring will receive the entire energy gain from falling.

Energy gained after a height fall,

h=(100+x) meter is mgh=mg(100+x)

This entire thing is given to the spring.
The spring's energy gain is 

12kx2=0.625×106x2=1×10(100+x)

x=0.4=4cm

Hence the correct answer is 4.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring