Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A body of mass 100 g attached to a spring executes SHM of period 2s and amplitude 10 cm. If the body will take x3 s  to move from a point 5 cm below its equilibrium position to a point 5 cm above it, when it makes simple harmonic motion vertical oscillations. Then the value of x is ___  (take g=10m/s2 )

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 1.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Period 2πω=2s or ω=πrad/s, amplitude =10cm

If the system is released, the equation of motion is y=Acosωt

5=10cosπt1   wheny=5cm

5=10cosπt2   wheny=5cm

πt1=cos1(12)=π3ort1=13s, πt2=cos1(12)=2π3ort2=23s

Time interval = t2t1=2313=13s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A body of mass 100 g attached to a spring executes SHM of period 2s and amplitude 10 cm. If the body will take x3 s  to move from a point 5 cm below its equilibrium position to a point 5 cm above it, when it makes simple harmonic motion vertical oscillations. Then the value of x is ___  (take g=10 m/s2 )