Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A body of mass 10kg slides along a rough horizontal surface. The coefficient of friction is 1/3 Taking g=10m/s2, the least force which acts at an angle of 300 to the horizontal is ___N.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 50.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let P fore is acting at an angel 300 with the horizontal. For the condition of motion F = μR
  P cos300 = μ(mg – P sin300)
P32=13(100P12)3P2=(100P2)
2P=100P=50N

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A body of mass 10kg slides along a rough horizontal surface. The coefficient of friction is 1/3 Taking g=10m/s2, the least force which acts at an angle of 300 to the horizontal is ___N.