Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A body of mass 1kg is fastened to one end of a steel wire of cross-sectional area 3×106m2 and is rotated in horizontal circle of radius 20cm with a constant speed of 2m/s .  The elongation in the wire is (Y=2×1011N/m2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.33×105m

b

0.67×105m

c

2×105m

d

4×105m

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Here, T=mv2r=1×2220×102=40.2=402=20N 

Stress =TA=203×106N/m2                                          

 

 strain=stressY=203×106×2×1011

Or Δll=203×106×2×1011

 Δl=203×106×2×1011×l

=20×20×1023×106×2×1011=23×105m

=0.67×105m

 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring