Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A body of mass 2 kg starts from rest and moves with uniform accleration. If it acquires a velocity of 20 ms–1 in 4s, the power consumed in two seconds is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

50W

b

100W

c

250W

d

200W

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given,

Mass m = 2kg

initial velocity u =0m/s

final velocity v = 20m/s

time t= 4s

Here acceleration,

v=u+at a=v-ut a=204=5m/s2

Now the force,

Force=mass×acceleration F=2×5=10N

The displacement is,

s=ut+12at2 s=0+12×5×16=40m

Work done is,

Work done = force×displacement

W=F×s=10×40=400J

The power is

Power=worktime=4002=200watt

Hence the correct answer is 200W.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring