Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A body of mass 3 kg is moving along a straight line with a velocity of 24 ms–1. When it is at a point 'P' a force of 9 N acts on the body in a direction opposite to its motion. The time after which it will be at 'P' again is,

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

12 s

b

16 s

c

24 s

d

8 s

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Time taken for the body to come to rest is given by t=ua=uFm=243=8 sec

The body will reach the point P after time 2t=16 sec

Alternate solution:

When the body reaches P the total displacement will be zero

So, S=ut+12at2=0, where u=24m/s and a=-3m/s2

on solving we get t=16sec.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring