Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A body of mass 4 kg moving with velocity 12 ms-1 collides with another body of mass 6 kg at rest. If two bodies stick together after collision, then the loss of kinetic energy of system is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

zero

b

288 J

c

172.8 J

d

144 J

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Loss of kinetic energy =12mμ12-m12u122m1+m2=m1m2u122m1+m2

Given, m1=4 kg, u1=12 ms-1,

            m2=6 kg and u2=O

       KE=124×6(4+6)(12)2=12×2410×(12)2

                     =1210×144=172.8 J

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A body of mass 4 kg moving with velocity 12 ms-1 collides with another body of mass 6 kg at rest. If two bodies stick together after collision, then the loss of kinetic energy of system is