Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A body of mass 6kg travelling with a velocity 10 m/s collides head-on and elastically with a body of mass 4 kg travelling at a speed 5 m/s in opposite direction. The velocity of the second body after the collision is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0 m/s.

b

6 m/s

c

8 m/s

d

13 ms–1

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Conserving Linear momentum - 6V1 +4 V2 = 6 X 10 - 4 X 5

⇒ 3 V1 +2 V2 = 20 --------------------- (1)

Also , V2 - V1 / 10 +5 = e = 1 ⇒ V2 - V1 = 15 --------- (2)

Solving , V1 = -2 m/s

and V2 = 15 + (- 2) ms = 13 m/s

 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A body of mass 6kg travelling with a velocity 10 m/s collides head-on and elastically with a body of mass 4 kg travelling at a speed 5 m/s in opposite direction. The velocity of the second body after the collision is